Olds Motor Vehicle Company – jedna z najstarszych firm zajmujących się produkcją samochodów.

 

To właśnie Oldsmobile był pierwszy masowym producentem samochodów w Stanach Zjednoczonych i właśnie w tym samochodzie po raz pierwszy zastosowano w USA automatyczną skrzynię biegów i napęd na przednią oś.

 

Firmę założył Ransom E. Olds w stanie Michigan (USA) w 1897 roku. Zakłady Oldsa były pierwszym masowym producentem samochodów w USA, w latach 1897-1901 wyprodukowano 425 Oldsmobilów.

 

 W 1901 roku pojawił się Oldsmobile Curved Dash o charakterystycznym wyglądzie. Był to pierwszy samochód montowany na taśmie produkcyjnej.

 

W 1908 roku firma została częścią koncernu General Motors Corporation.

W 1940 - Oldsmobile, jako pierwszy amerykański samochód zostaje wyposażony w automatyczną skrzynię biegów.

 

Rok 1966 - premiera Oldsmobile Toronado, który jest pierwszym amerykańskim samochodem przednionapędowym.

 

W 1995 roku pojawia się Oldsmobile Aurora mający podnieść chylącą się ku upadkowi firmę, jednak ani nowoczesny wygląd, ani silnik Cadillaca nie pomógł i... w 2004 roku ostatnie auto ze znaczkiem Oldsmobile'a opuściło fabrykę GM.

 

Definitywny koniec to rok 2009 i ostatni samochód Oldsmobile - model Alero GLS, na którym podpisała się cała ekipa pracowników fabryki i który trafił do muzeum. Oldsmobile było jednym z najstarszych przedsiębiorstw w całej branży motoryzacyjnej.

historia

modele

 •  Oldsmobile Curved Dash

  Samochód osobowy wyprodukowany przez amerykańskie przedsiębiorstwo motoryzacyjne Oldsmobile w roku 1899. Wyposażony w silnik   jednocylindrowy, 1563 cm3, 4,5 KM.

  Nazwa tego pojazdu nawiązuje do charakterystycznej, wygiętej przedniej części nadwozia, zaprojektowanego na wzór typowych dla tego okresu powozów. Wbrew powszechnej opinii, to właśnie ten samochód stał się pierwszym masowo produkowanym samochodem, montowanym na taśmie produkcyjnej.

 • Oldsmobile Cutlass

  Samochód osobowy klasy średniej produkowany przez amerykańską firmę Oldsmobile w latach 1961-1981 i 1997-1999.

  Dostępny jako: 2-drzwiowe coupé, 2-drzwiowy kabriolet, 5-drzwiowe kombi oraz 4-drzwiowy sedan. Do napędu używano silników V6 i V8. Moc przenoszona była na oś tylną (w modelach z lat 1997-1999 na oś przednią) poprzez 3- a później 4-biegową automatyczną skrzynię biegów.

  Przez cały okres produkcji powstało sześć generacji modelu.

 • Oldsmobile Toronado

  Samochód osobowy produkcji amerykańskiej, wytwarzany w latach 1966 do 1992. Powstały cztery generacje samochodu. Wyposażony został w silnik czterosuwowy, 8-cylindrowy w układzie V90°, napęd na przednie koła. Moc maksymalna - 390 KM przy 4800 obr./min. Pojazd zużywał od 12l do 25l paliwa, predkośc maksymalna

 •  Oldsmobile Aurora

  oldsmobileAurora to model samochodu marki Oldsmobile. Do sprzedaży trafił wiosną 1994 roku, jako nowy i bardzo luksusowy sedan. W 2001 wprowadzono zlifitingowaną Aurorę, ale trzy lata później, w 2003 zakończono jej produkcję. Samochód wyposażano m.in. w silnik V8 o pojemności 4.0 litra i mocy około 250 KM z 4 stopniową automatyczną skrzynią biegów i napęd na przednie koła. Pełne wyposażenie, komputer pokładowy, aluminiowe felgi, odbiornik radiowy z odtwarzaczem płyt kompaktowych i kasetowym. Podgrzewane przednie siedzenia jak i lusterka. Elektryczna regulacja siedzenia kierowcy z możliwością zapamiętania dwóch pozycji.

multimedia

partnerzy